120.1597 Kč

Třída A Acc, 31. 10. 2024

€ 12.7257

Třída B Acc, 31. 10. 2024

$ 12.7482

Třída C Acc, 31. 10. 2024

Češi by mohli být bohatší, kdyby investovali do akcií

9. 5. 2024 | Tisková zpráva

Inflace v posledních letech ukrajuje z úspor značnou část peněz. Investice do akcií růstových firem umí situaci zachránit a výnosy mohou být i několikanásobně vyšší, než je zdražování.

Chytře zvolené investice do akcií fungují jako ochrana úspor, a navíc umí i vydělat. Češi ale podle odborníků stále zůstávají konzervativní a zbytečně se připravují o zisky. „V západní Evropě je běžné, že lidé investují do akcií častěji a promyšleněji. Někteří Češi akciové investice v portfoliu nemají vůbec, anebo minimálně. Rozumná skladba by přitom měla být 20 až 30 procent ve prospěch akcií,“ uvádí Alexandr Sarnavský, zakladatel a poradce Triatleta fund SICAV.

Výdělek přes 20 procent

Zatímco dluhopisy nebo spořicí účty loni nedokázaly pokrýt inflaci, akciové investice vydělávaly. Například Triatleta fund SICAV, jenž investuje do akcií růstových západních podniků, zhodnotil v roce 2023 eurové prostředky svých klientů o 20,56 procent, v dolarech pak růst odpovídal 21,79 procentům. „Od dubna 2023 jsme spustili i korunovou investiční třídu, která dosáhla do konce roku zhodnocení 11,09 procent,“ vypočítává Alexandr Sarnavský s tím, že podrobnosti jsou uvedené v posledním Reportu fondu.

Zhodnocení ve dvouciferných řadách je očištěné o všechny poplatky, jež Triatleta fund SICAV cílí na 1,35 procent a méně, takže fond je o 30 až 40 procent levnější než podobné investiční příležitosti nabízené bankami. „Ke konci roku 2023 pak dosáhla aktiva v našem fondu 327 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 201 milionů korun,“ doplňuje Alexandr Sarnavský.

Sektorové rozložení fondu Triatleta fund SICAV k 31.12.2023

Sektorové rozložení fondu Triatleta fund SICAV k 31.12.2023

Vědět, kam investovat

Fondu se daří, protože zvolil odlišnou investiční strategii než ostatní podobné produkty. V portfoliu má mezi pětadvaceti až třiceti tituly, což úzkému týmu poradců umožňuje pečlivou kontrolu a detailní znalost podniků. „Všechny společnosti dlouhodobě sledujeme, známe je, víme, do jakých produktů a služeb investují, co nového vyvíjejí, jezdíme na setkání akcionářů, pročítáme výroční zprávy a s některými jsme v úzkém kontaktu,“ vysvětluje Alexandr Sarnavský.

Vedle detailní znalosti jednotlivých firem vsadil fond i na finanční ukazatele, jako je například rentabilita, marže a úrokové krytí, stejně jako na celkovou kvalitu manažerského vedení. Zároveň své portfolio poskládal z firem působících v různých geografických oblastech západního světa a také v odlišných segmentech. Poslední krize – ať už to byla ta finanční v roce 2008, nebo covidová v roce 2020 –, totiž ukázaly, že pokaždé je zasažené jiné odvětví, a tomu je třeba investice přizpůsobit.

Mít krytá záda

Takovou strategii umožňuje svým klientům, mezi nimiž jsou jak podnikatelé, tak rentiéři, právě Triatleta fund SICAV. „Podnikatelé v Česku byli před covidem zvyklí investovat hlavně do rozvoje svých firem, krize ale ukázala, že je užitečné investice rozložit a mít krytá záda. Češi jsou ovšem stále konzervativní, spoléhají hlavně na dluhopisy, jejichž výnosy ale kolikrát nepokryjí ani inflaci, chytře zvolené investice do akcií tohle umí, a navíc dokážou ještě vydělat,“ uzavírá Alexandr Sarnavský.

Tisková zpráva: https://tiskovezpravy.hn.cz/